BAŞKAN KUMARTAŞLIDAN BİR BAŞARI DAHA

Admin 05 Temmuz 2024 Dernek Haber 79 -A+
Afyonkarahisarlı Jandarma Er Osman Savsar 36 yıl sonra şehit sayıldı
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Van’ın Çaldıran ilçesinde 1988 yılında vatani görevini yaparken rahatsızlanarak yaşamını yitiren Jandarma Er Osman Savsar, 36 yıl sonra şehit sayıldı. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, ''Afyonkarahisar Merkez Susuz Kasabası Nüfusuna Kayıtlı J.Er Osman SAVSAR Askerlik Hizmetini Van Çaldıran'da 1967/1 Tertip J.Er Olarak Yaparken 08.03.1988 Tarihinde Vefat Etmiş. Bir Yıl Önce Olayla İlgili Evraklarını İnceleyerek Gerekli Evrakları Hazırlamış, Vazife Malulü / Şehit Sayılabilmesi için Müracatımızı Yapmıştık. Ailemize Haklarını Almaları için Yardımcı Olacağımızı Söylemiştik.
Melahat Annemize Müjdeli Haberi Verdik. Oğlunun 36 Yıl Sonunda Şehit Sayıldığının Haberini Verdik. Şanlı Bayrağımızı Öperek Annemize Takdim Ettik. Şehit Annesi Olarak Derneğimiz Rozetini Yakasına Taktık. J.Er Osman SAVSAR 36 Yıl Sonra Şehit Sayıldı ve Afyonkarahisar'ın 375 nci Şehidi Olarak Kayıtlara Geçti.
Bir Annenin Mutluluğu, Onuru, Gururu ve Bizlere, Hepimize Dua Etmesi ve O Anlara Şahitlik Etmek Her Kula Nasip Olmaz. Duygulandık. Melahat Annemizin Ellerini Öptük, Hayır Dualarını Aldık. Tüm Şehitlerimizi Saygı, Rahmet ve Dua İle Andık.'' dedi
Geçen yıl ocak ayında Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, durumu öğrenince tekrar işlemlere başladı.
Yapılan girişimlerin ardından Jandarma Er Osman Savsar’ın şehit sayılmasına karar verildi.
Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü tarafından Savsar’ın şehit kayıtlarına geçtiği tebliğ edilince, İsmail Kumartaşlı da şehidin annesi Melahat Savsar, ağabeyi Basri Savsar ve kız kardeşi Serpil Karakaya’ya haberi vermek için evlerine gitti.
Anne Melahat Savsar’a oğlunun şehit kabul edildiğini söyleyen İsmail Kumartaşlı, “Devletimiz, 36 yıl sonra bugün senin oğlunu şehit saydı. Biz de bunun haberini sana vermeye geldik. İşte Emekli Sandığı tarafından kabul edilen yazısı. Bugün itibarıyla senin oğlun Osman Savsar, devlet kayıtlarına da şehit kayıtlarına da geçecek.” dedi.
Başkan İsmail Kumartaşlı hem devlet hem de dernek adına iki Türk bayrağı teslim ettiği anne Melahat Savsar’ın yakasına da rozet taktı.

Anne Savsar ise bayrağı alır almaz kendi üzerine örttü.
Güçlükle konuşabilen Melahat Savsar, oğlunun şehit sayılması için destek veren herkese dua etti.
“Bize dünyayı bahşettiler.” diyen şehidin ağabeyi Basri Savaş, “Şehit olanların hepsinin evine bayrak asılıyor, bizim içimizde bu uhdeydi, asamadık; kabrine de asamadık. Şu anda şehitliği aldık, şu bayrağı kapımızın önüne asmak, şehidimizin kabrini yapmak, başına bayrağı asmak bizim gayemiz o. 36- 37 sene olmuş, biz şimdiye kadar zaten bir şey talep etmedik ama o bayrağın asılmaması bizi içimizden yaralıyordu. Biz sadece ona kavuştuk. Sebep olanlardan, devletimizden, milletimizden Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Whatsapp'ta Paylaş