ÖTV İNDİRİMİ İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Admin 29 Aralık 2016 Dernek Haber 15881 -A+
Şehit Aileleri Ötv İndirimi! İş Akışı Gazi Murat San tarafından gönderilen Şehit Aileleri Ötv İndirimi ile ilgili yapılacak akışı yayınlıyoruz.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Şehit Aileleri Ötv İndirimi! İş Akışı

Gazi Murat San tarafından gönderilen Şehit Aileleri Ötv İndirimi ile ilgili yapılacak akışı yayınlıyoruz.

HAYATINI KAYBETMİŞ HARP VEYA VAZİFE MALULLERİNİN YAKINLARININ 

TAŞIT ALIMINDA İSTİSNA UYGULAMASINDA İSTİSNADAN YARARLANACAK KİŞİLERDEN İSTENECEK EVRAKLAR:  

 1- HAYATINI KAYBETMİŞ HARP VEYA MALULÜN YAKINI OLDUĞUNU GÖSTERİR “MALULLÜK DURUM BELGESİ” (SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN ALINACAK OLAN BU BELGEDE MUTLAKA 3713 SAYILI TERÖRLE MÜCADELE KANUNUNUN EK 1 İNCİ MADDESİNİN İKİNCİ FIKRASININ (A) VEYA  (B) BENTLERİNDE SAYILAN KİŞİLERDEN OLDUĞUNUN BİLGİSİ, KİMLİK BİLGİLERİ (ADI, SOYADI, BABA ADI, DOĞUM YERİ VE TARİHİ İLE T.C. KİMLİK NUMARASI İLE BELGEYİ TALEP EDEN KİŞİNİN KİMLİK BİLGİLERİ İLE HAYATINI KAYBETMİŞ HARP VEYA VAZİFE MALULÜ İLE YAKINLIK İLİŞKİSİ ( EŞ, ÇOCUK, ANNE, BABA) EKSİKSİZ OLARAK YER ALMALIDIR.

            2- HAYATINI KAYBETMİŞ HARP VEYA MALULÜNE AİT “VUKUATLI NUSUF KAYIT ÖRNEĞİ BELGESİ” 

 3- GEREKTİĞİ DURUMDA NOTER NEZLİNDE DÜZENLENMİŞ “FERAGAT BEYANI BELGESİ”

 NOT: İSTİSNA UYGULANARAK SATILACAK TAŞITLAR İÇİN, BAYİİ ÖTV BEYANNAMESİNİ SİSTEMDEN VERECEK, ANCAK VERECEĞİ BEYANNAMEDE ÖTV HESAPLAMAZ.  YUKARIDA SAYDIĞIM EVRAKLARLA BİRLİKTE (MALULLÜK DURUM BELGESİ, VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ BELGESİ VE VARSA FERAGAT BELGESİNİN ASLI İLE SATIŞ FATURASININ ASLININ AYNI OLDUĞUNA DAİR BİR ŞERH VERİLEREK KAŞE İMZA EDİLİP VERGİ DAİRESİNE VERİLECEK VE GEREKLİ İNCELEME VE ARAŞTIRMADAN SONRA ONAYLANMASI DURUMUNDA “ÖTV ÖDEME BELGESİ” ALINACAKTIR.

            ÖNEMLİ NOT :

            ÖTV mükellefleri, istisna kapsamındaki teslimlerinde hesaplanan ÖTV tutarını, fatura bedeline dâhil etmez, ancak fatura bedeline dâhil edilmeyen bu tutarı düzenlenen faturada “….. şasi numaralı, …. plakalı ticari taşıtın yenilenmesi amacıyla, ÖTV Kanununun Geçici 7 nci Maddesi Kapsamında Hesaplanıp Fatura Bedeline Dâhil Edilmeyen ÖTV Tutarı ……… TL’dir.” şerhi ile gösterir. 

            İstisna uygulanarak teslim edilen taşıtlar için de mükellefler tarafından ÖTV Beyannamesi verilir, ancak beyannamede ÖTV hesaplanmaz. İstisnadan yararlanan kişiden alınacak belgeler, satış faturasının aslının aynı olduğuna dair bir şerh verilerek kaşe tatbiki ve imzalanması suretiyle firma yetkililerince onaylı fotokopisi ile alıcı tarafından düzenlenen “Taahhütname”nin aslı, ÖTV mükelleflerince bir dilekçe ekinde beyannamenin verildiği günü takip eden günün mesai saati bitimine kadar ilk iktisapla ilgili işlemlerin yapıldığı yer vergi dairesine verilir. 

            Vergi dairesince, beyanname ve söz konusu belgeler incelenerek istisna uygulandığını gösteren “ÖTV Ödeme Belgesi” mükellefe verilir. 

            GENEL NOT :

            1- ÖTV İSTİSNASINDAN FAYDALANILARAK TESCİL EDİLECEK BÜTÜN ARAÇLAR İÇİN ASBİS SEÇİLMEYECEK, İŞLEMLER TRAFİK TESCİL BİRİMLERİNDEN MANUEL OLARAK YAPILACAK

2- ŞEHİT YAKINLARI ADINA TESCİL EDİLEN ARAÇLARIN 5 YIL İÇERSİNDE SATILMASI DURUMUNDA ÖTV FARKI ÖDENMESİ GEREKECEK.

            3- YENİLEMEYE KONU EDİLEN TİCARİ TAŞITIN, İSTİSNADEN YARARLANILAN TARİHTEN İTİBAREN İKİ TAM YIL İÇERSİNDE SATILMASI, DEVREDİLMESİ VEYA İŞLETME KAYITLARINDAN ÇIKARTILMASI ŞARTTIR VE ÇIKARTILAN TAŞITLARIN BEYANI VERGİ DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

            4- YENİLEMEYE KONU EDİLEN TAŞIT İLE İSTİSNADEN FAYDALACAK TAŞITIN TÜM ÖZELLİKLERİ AYNI OLMALIDIR.

            5- TAHDİTLİ PLAKA UYGULAMASI KAPSAMINDA BULUNMAYAN TAŞITLARIN YENİLENMESİ AMACIYLA İKTİSAP EDİLEN TAŞITLARIN, İCRA EDİLEN TACIMACILIK FAALİYETİNE TAHSİS EDİLDİĞİ HUSUSU, İLGİLİ KURUMLARCA DÜZENLENECEK İZİN BELGESİ, YETKİLENDİRME BELGESİ, TAŞIT BELGESİ GİBİ BELGELERİN ARAÇ MALİKİ TARAFINDAN YENİ TAŞITIN İLK İKTİSABIYLA İLGİLİ İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİREN VERGİ DAİRESİNE DÖRT AYLIK SÜRE İÇERSİNDE İBRAZ ETMEK ZORUNDADIR.

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar