NEDEN 250 TL RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ! İŞTE NEDENİ

Admin 10 Nisan 2020 Dernek Haber 727 -A+
Hükümetin, dini bayramlar öncesinde emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi verilmesine yönelik uygulaması 2 yıl önce 7 Haziran’da itibariyle başlamıştı. Bazı şehit ailelerimize geçen yıl 250 TL, 500 TL, 750 TL tutarında ikramiye yattı. Bazı Şehit ailelerimize ’de Şehit ’ten dolayı ikramiye yatmadı İşte bunun nedeni:
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

NEDEN 250 TL RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ! İŞTE NEDENİ

Hükümetin, dini bayramlar öncesinde emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi verilmesine yönelik uygulaması 2 yıl önce 7 Haziran’da itibariyle başlamıştı. Bazı şehit ailelerimize geçen yıl 250 TL, 500 TL, 750 TL  tutarında ikramiye yattı. Bazı Şehit ailelerimize ’de Şehit ’ten dolayı ikramiye yatmadı İşte bunun nedeni:

Emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesine ilişkin düzenlemeye göre, ödemeler dosya bazında yapılacak ve ödemelerden, ölen emeklinin dul ve yetimleri de yararlanacak.

Dolaysıyla, dul ve yetimlere yapılacak olan bayram ikramiyesi tutarı, hak sahibinin maaşından aldığı pay oranında gerçekleşecek. Bu nedenle, 1000 TL'lk bayram ikramiyesi hak sahipleri arasında paylaştırılacak.

İkramiye tutarının bazı vatandaşlara düşük yatmasının nedeni budur. Diğer emeklilere ise 1000 TL'lik ikramiye hesaplarına yatırılacak.

Başkan Kumartaşlı yaptığı açıklamada;

”Malul Gazilerimize hak sahibi kendileri oldukları için 1000 TL kesintisiz olarak ikramiye yatırılacak ikinci emekliliği olan Malul Gazilerimiz ise sadece tek 1000 TL ikramiye alacak.

Şehit Ailelerimizde ise

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre dul-yetim aylığı alan Şehit Ailelerimiz Kanunda belirtilen oranlarda Eş ve çocuklar ile ana ve baba olarak yatırılacaktır. Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları şu şekildedir;

1- Eş : %75

2- Çalışan ya da emekli aylığı alan eş : %50

3- Eş, 1 yetim : %60 %30

4- Eş, 2 yetim : %50 %25, %25

5- Tek yetim : %50

6- 2 yetim : %40, %40

Evli olan Şehidimizin geride bıraktığı aile fertlerine 1000 TL nin belirtilen oranlarda yatırılması uygun ve normaldir. Yalnız Bekâr olan Şehitlerimizin anne ve babalarına hakları %50 - %50 oranlarında aldıkları için 1000 TL ikramiyenin de 500TL - 500TL olarak yatırılması  daha mantıklı olacaktır. Ama maalesef bekâr şahitlerimizin anne ve babalarına 250 TL – 250 TL ikramiye yatırılmıştır. Nedenini yetkililere sorduğumuzda oranların bu şekilde olduğu cevabını almış bulunmaktayız. Diğer taraf ’tan Şehidimizin anne veya babasının ikinci bir (SSK, Bağkur veya Emekli Sandığın) emekliliği var ise emekli olduğu kurumdan 1000TL tam ikramiye alacaktır. Şehitten dolayı ikramiye alamayacaktır. ”Dedi.  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SGK’NIN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

Emeklilere Bayram İkramiyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BAYRAM İKRAMİYESİ NEDİR?

Bayram ikramiyesi, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emeklilere ve Kurumumuzdan ilgili mevzuat kapsamında gelir veya aylık alan hak sahiplerine yapılan ödemedir.

BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENİR?

Ödemenin yapılacağı tarihte Kurumumuzdan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenir. Ayrıca Kurumdan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödenir. BAYRAM İKRAMİYESİ TUTARI NE KADARDIR?

Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce ödenecek bayram ikramiyesi tutarı 1.000'erTL'dir. Bayram ikramiyesi başvuru şartı olmaksızın gelir aylık almakta olduğunuz banka hesabınıza yatırılmaktadır. BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Bayram ikramiyesi, Ramazan ve Kurban bayramlarından önce Kurumumuzca belirlenecek tarihlerde ödenir.

BİRDEN FAZLA DOSYADAN GELİR VEYA AYLIK ALANLARIN BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMESİNDE HANGİ DOSYA ESAS ALINIR?

Birden fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alan emekli ve hak sahiplerine en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden ödeme yapılır. Örnek 1; emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı da alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Örnek 2; emekli aylığı ile birlikte %45 meslekte kazanma gücü kaybı oranı üzerinden sürekli iş göremezlik geliri alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren emekli aylığı dosyası üzerinden 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Emekli veya hak sahibinin vefatı durumunda hak edildiği halde ödenemeyen bayram ikramiyesi varislerine ödenir.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir. Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle %50 hisse oranı ile eşe, %25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; 1.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALMAKTA OLANLARIN BAYRAM İKRAMİYESİ TUTARI NE KADARDIR?

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri al makta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenir. Örneğin; meslekte kazanma gucu kayıp oranı %25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, 1.000 TL'nin %25'i oranında yani 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Bayram İkramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar