JANDARMA TEŞKİLATININ 180. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

Admin 20 Haziran 2019 Dernek Haber 181 -A+
Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü kolluk gücü olan ve 14 Haziran 1839 yılında kurulan Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

JANDARMA TEŞKİLATININ 180. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ  TÖRENLE KUTLANDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü kolluk gücü olan ve 14 Haziran 1839 yılında kurulan Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlandı.

İl Jandarma Komutanlığında yapılan törene Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Serdar Köken, İdare Mahkemesi Başkanı Osman Akcan, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Vali Yardımcıları, Gülihsan Yiğit, Ümit Şeref Kayacan, Dr. Mehmet Boztepe, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Malül Gazi İsmail Kumartaşlı,Şehit Yakınları,Gazi ve Gazi Aileleri, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, işadamları ile askeri erkan katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program jandarma teşkilatının tarihçesi hakkında bilgiler verilmesiyle devam etti.

180 yıllık Jandarma Teşkilatının başarılarla dolu köklü bir tarihe sahip olduğunu belirten İl Jandarma Komutanı J. Albay Hamza Çömez günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Devlet Olgusu İle Güvenlik İhtiyacı Da Doğmuştur

Güvenlik ihtiyacının olduğu günden bugüne kadar Jandarma ve Emniyet’in var olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bugün Jandarma Teşkilatımızın 180. yılını kutluyoruz Aslında bu 180. yıl sadece sembolik bir yıl. Devlet olgusu ile beraber güvenlik ihtiyacı da ortaya çıkmıştır.  Zaten bir yönüyle toplum sözleşmesi olarak bakıldığında Devleti kuran vatandaşlar, devlete kendi güvenliklerini sağlamak karşılığında egemenliklerini devletin bağrına bırakmıştır. Yani devletin takdirine bırakmıştır. Benim güvenliğimi sağlayın, sonra ben size vergi vereceğim ve benim güvenliğim karşılığında egemenliğimi kısıtlayabilirsiniz demiştir.  Bu yönüyle baktığımızda Jandarma 180 yıldır var belki ama aslında güvenlik ihtiyacı daha öncesinde de hep var” dedi.

Jandarmamız Başarılarıyla Gurur Kaynağımız Oldu

Suç ve suçluyla mücadelenin her geçen gün zorlaştığına dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Bugün geldiğimiz çağda suç ve suçluyla mücadele her geçen gün önemini daha fazla artırmaktadır. Suçlu ve suçla mücadele çok çetrefilli bir hale gelmiştir. Bununla mücadele edecek kamu görevlileri de gerek Jandarma, gerek Emniyet aynı çetrefilli çözebilecek beceri ve donanım içerisinde olması gerekir. Şükür şu anda gerek Emniyetimiz, gerek Jandarmamız suçlu ve suçluyla mücadelede gerçekten çok önemli başarılar elde etmiştir. Her geçen günde bu başarıları katlayarak devam ettirmektedir. İç güvenlikte,  terörle mücadelede, bu teşkilatlarımız önemli başarıları sonuna kadar gerçekleştirerek milletimizin haklı bir gurur kaynağı olmuştur. Jandarma ve Emniyet mensuplarımız ölümü göze alarak bu mesleklere girmektedir. Bu meslekleri yapmak, görevleri yerine getirebilmek kolay değil. Birçok arkadaşımız yanı başındaki çalışma arkadaşının şehadetini görmüştür. Kendisi yaralanmıştır. Bu meslekte bulunmak bile büyük bir fedakârlığı beraberinde getiriyor. Bundan dolayı Jandarma Teşkilatımız başta olmak üzere iç güvenlikte ve sınır boylarımızda güvenliğimizi sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. İlimizde asayişin sağlanmasında Jandarmamız gerçekten güzel çalışmalar yaptı. Her geçen gün başarı kat sayısını artırarak devam etti. Ben Jandarma komutanımız ile bütün teşkilatımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Son Bir Yılda Önemli Başarılar Elde Edildi

Jandarmanın son 1 yılda yaptığı başarılı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Genel olaylarda toplamda yüzde 13’lük bir eksilme var. Kaçakçılık olaylarında yüzde 18’lik, ülkemizin büyük sorunu haline gelen trafik teröründe yüzde 27, trafik kazası olaylarında meydana gelen ölüm olaylarında yüzde 57, faili meçhul olaylarda yüzde 40 azalma var. İlimiz için önemli bir suç olan hayvan hırsızlığını önlemede de yüzde 44 oranında bir başarı var. Ben bu oranları yakalayan Jandarma Teşkilatımızı kutluyorum. Bugüne kadar iç güvenlikte, asayişin sağlanmasında şehit olan bütün teşkilat mensuplarını saygı ve minnetle anıyorum. Gazilerimize de şükranlarımı iletiyorum. Allah sağlıklı, huzurlu, güvenli bir ülkede yaşamayı bizlere nasip etsin” diye konuştu. 

Tören sonrası Jandarma Teşkilatının genel asayiş hizmetlerinden terörle mücadeleye, trafik güvenliğinden uyuşturucu ile mücadeleye, göçten kaçakçılığa kadar çok geniş bir sahada görev ve sorumlulukları ile ilgili hazırlanan stantlar gezildi.

Uyuşturucuyla mücadelede kullanılan köpek timlerinin gösterisi de ilgiyle izlendi. Timlerin gösterisiyle Jandarma Teşkilatının 180. kuruluş yıl dönümü kutlama törenleri sona erdi.

Whatsapp'ta Paylaş

Yorumlar